Genel

Film sitem hakkında

GÜNCELLEME – 12 OCAK 2017

Olmuyor dostlar, film teması yapmak için henüz çok yeniyim sanırım. Kendi yeni sitemi güzel bir tema ile oluşturmuş bulunuyorum. Alttan adresine ulaşabilirsiniz.

Kapatıyoruz muntazaman. – 21 Temmuz 2017


Geçenlerde gece çıldırdığım vakitler gene bi HTML 5 şablonu açıp bi tasarım yazdım. Napayım napayım derken bari dedim boşta duran domainlerimi doldurayım. — gibisinden öncelerde kaydettiğim bi domainim vardı. Markalaştırma hayallerim var, taşak geçmeyin.

Şimdiki film sitelerine bakıyorum, reklamdan player görünmüyor. Anlıyoruz para için yapılıyor bu iş ama biraz kullanıcıyı düşünmek lazım. Yani belli bir düzey reklam alırsın, bağış butonu falan koyarsın ne bileyim onlarca yöntem var. Ancak her şeyi berbat edip talan ettiğimiz gibi emeklerimizi de bu şekilde nefret edilir hale getiriyoruz. Gerçi PayPal Türkiye’den çekildi. Buton falan hikaye ama yani bu kadar abartmamak lazım sevgili webmaster kardeşlerim.

Unutmadan bi konuya değinmek istiyorum. Film sitelerinde bulunan yorum kısmına indiğim an film izleme zevkim kaçıyor. Zaten ben onuncu dakikalarda sıkılıp kapatıyorum sürekli ama o yorumlar varya o yorumlar.

Bizim millet olmuş film yorumcusu ya. Uzaktan beton bloğu gibi görünen uzun uzun yorum yapıyorlar filme. Arkadaş ben bu kadar yoruma başka sitelerde asla denk gelmedim ya. Herkes böyle bilmiş havalar sanki 10 yıllık film yönetmeni bana. Ya filmi komple eleştiri yağmuruna tutarlar ya da öyle överlerki sende merak edersin acaba ne var filmde diye. Yapmayın olum böyle şeyler. Siz film gurmesi misiniz? Siz nesiniz ya? Bu kadar uzun yorum yapmanın, 10 yıllık film yönetmeni gibi takılmanın artis artis kelimelerin anlamı yok. Yani en azından benim için. Bundan dolayı film siteme yorum alanı koymadım. Şaka lan şaka koycam ama şuan nasıl yapıldığını bilmiyorum.

Film sitesi için yaptığım logo

Film sitesi için yaptığım logo

Logoyu bulduğum 32×32 bi panda resmiyle bir de Open Sans fontu ile yaptım. Aslında resim şeklinde değil, ufak ikon ve yanına beyaz bir yazı. Sitede tamamen optimizasyon için uğraşıyorum. Hız ve kullanıcı dostu olması benim için önemli. Şuan bana para getirmesini beklemiyorum. Devam edelim.

Filmpanda.net GTMetrix skoru

—.net GTMetrix skoru

Bu skor film eklemeden önce 95 – 96 civarında bir puan veriyordu. Şuana kadar aldığım en yüksek skor 88 – 96. Böyle olmasını etkileyen iki faktör var.

Combine images using CSS sprites: Bu değer %0 çıkıyor. Meali şu; resimlerini tek dosyaya topla ve ordan çekki, tek resimde sitede kullanılan bütün resimler yüklensin. Yani hız optimizasyonu için gerekli bir şey. Uğraşmamak için şuan yapmadım.

Serve scaled images: Bu değer ise %60 gibi bir rakam olarak yansıyor. Bunun meali ise şu; Mesela film listelemede film afişleri örnek veriyorum 200 piksel genişlik 250 piksel yükseklik olsun. Listelemede eğer bu değerlerden düşük bir değerde listeleniyorsa, eğer resmi listelenen değere tekrar boyutlandırırsan daha iyi performans alırsın diyor kısaca. Ancak, ben responsive tasarım yaptığım ve sürekli yüzdeler kullandığım için her boyuta ayrı boyutlandırma yapmalıydım, uğraşmadım.

Geri çıkan değerler normal.

PageSpeed Insights skorları ise alttaki gibi.

filmpanda pagespeed2 filmpanda pagespeed

Zaten bu PageSpeed Insights’ı bilen bilir, Google.com.tr’e bile bazen düşük puanlar verdiği olur. O an sunucu yükünden, test edilen sayfadaki en ufak öğelere kadar değişen bir puandır. Genelde aynı sonuçlar çıkar.

Neyse efendim, amacım ciddi manada optimizasyon ve kullanıcı odaklı çalışmak. Daha ilerleyeceğim çok yol var.

Bu Yazıya 16 Yorum Yapılmış

 1. ibrahim Reply

  Güzel bir site aslında burayada bakarsanız anlarsınız

 2. Online Dizi İzle Reply

  Yararlıbir bilgi üstad bilgilerinizüzerinden dizi ve film sitemde uygulayacagım

 3. Türker Reply

  Film sitesi güzel olmuş, filmleri de eklemeye başlamışsın eline sağlık 🙂

 4. sahibinden Reply

  başarılarının devanı dilerim ustad çok dogru düşünmüşsün şimdiki film sitesi sahipleri sitelerini reklam ile dolduruyorlar inşallah istediğin başarıya ulaşırsında bizde reklamsız film sitesi görmüş oluruz 🙂

 5. Çim Çit fiyatları Reply

  Harika Bir paylasim olmus ellerinize saglik cok Güzel Butun paylasimlarinizi severek okuyorum

 6. Dizi izle Reply

  Umarım bu konu hakkında başarılı olursunuz. Paylaşımınız güzel olmuş. Film – Sinema sektörü hiçbir zaman bitmeyecek sektör

 7. Pınar Eroğlu Reply

  Film sektörünü yakından takip ediyorum. Gelişmeler özelikle Türkiye’de heyecan verici olmaya başladı. Teşekkürler.

 8. aras hepsöğütlü Reply

  Emeğine sağlık hocam. Açıklayıcı olmuş.

 9. Deniz Reply

  Piyasada bir sürü site var ama kalitelisini bulmak zor. Umarım markalaşabilir bir iş olur.

 10. film izle Reply

  Film sitesi kurmak ve devamını getirmek gerçekten zor iş yolunuz açık olsun kardeşim.

 11. Transformers 5 Reply

  Film sitesi diğer sitelere göre bence çok ciddi bir iş . Sıkı çalışmak lazım iyi hitlendirmek lazım.İyi şanslar sizin için.

 12. hd film Reply

  Sitenizin ismi güzel keşke devam ettirseymişsiniz. Film işi yorucu bir iş ama sonunda meyvesini yiyorsun elbette her işteki gibi bunda da emek gerekiyor.

 13. Windows Hataları Reply

  Film sitenizi inceledim benim için tek sıkıntı bazı filmlerde videolar yok onun dışında tasarım ve sistem on numara beş yıldız olmuş.

 14. Seçil Doğru Reply

  Film siteniz güzel olmuş, filmler de artık sizde. Başarılar.

 15. Sıvı Yarasa Gübresi Reply

  Film sitesi kurmak ve devamını getirmek gerçekten zor iş yolunuz açık olsun kardeşim.

 16. Günaydın Mesajları Reply

  Film sitenizin optimizesi oldukça iyi görünüyor.Özverili ve kaliteli bir şekilde ilerlemeniz hitinizi ve sitenize olan güveni arttırmaya devam edecektir.Başarılar diliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir